Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Druhy > Parní vysavač, parní čistič

Parní vysavač
(parní čistič)

Názvy parní vysavač a parní čistič se dost často používají pro stejný výrobek nebo se zaměňují. Kdo chce parní vysavač, mluví o tom, že chce parní čistič koberců a naopak. Vždy se jedná o parní čistič, který může být doplněný odsáváním a této kombinaci se říká parní vysavač.

Pro lepší pochopení ještě jinak. Parní čistič je přístroj, který vyrábí horkou páru pod tlakem a touto párou můžete čistit v domácnosti cokoliv, co snese teplotu cca 120°C. Tedy nejenom podlahy, ale i obklady, kuchňskou linku, vybavení koupelny a záchodu a další věci (viz. další text). Parní vysavač je totéž, jen je k tomu připojena hadice s hubicí, kterou odsáváte páru a parou narušené nebo rozpuštěné nečistoty.Parní čistič (vysavač) zahrnuje kromě základního přístroje velké množství příslušenství. Kromě podlahových hubic to jsou i nástavce na čištění nábytku, čalounění, oken, různé kartáče, kartáčky a trysky na čištění spár dlažby nebo obložení, nástavce na hadry a další. Příslušenství může vypadat např. takto.

Parní čistič a příslušenství

Jak pracuje parní čistič?

Základem parního čističe je bojler, ve kterém vzniká pára. Je to nádoba, částečně naplněná vodou a elektricky ohřívaná. Když chcete čistič použít, stačí nalít vodu, zapnout a počkat, až se vyvine dostatečný tlak páry. Ten bývá kolem 4-6 barů.

Parní čističe jsou jednokomorové (levnější) nebo dvoukomorové. Nezapomeňte si ověřit tento parametr před nákupem! Je to nejdůležitější hledisko při výběru v souvislosti s tím, co od čističe očekáváte a jak velký úklid budete provádět.

Jednokomorový parní čistič - voda se naleje přímo do bojleru, uzavře a spustí ohřev. Při používání voda v bojleru ubývá. Jakmile dojde, je potřeba přístroj vypnout, odpustit přebytečnou páru a chvíli počkat, až bojler mírně ochladne. Potom můžeme doplnit novou vodu a pokračovat. Doplněním vody se můžeme zdržet i desítky minut, záleží na provedení přístroje.

Dvoukomorový parní čistič - v přístroji se nachází kromě bojleru ještě zásobní nádrž na vodu, kterou můžeme doplňovat průběžně po celou dobu práce, bez přestávek a rizika manipulace s horkou vodou nebo párou. Bojler si udržuje po celou dobu činnosti konstantní hladinu vody a tím je zajištěný i konstantní vývin a kvalita páry.

Pozor, ne každý parní čistič je schopný udržet kvalitu páry po celou dobu čištění.KVALITA PÁRY - dobrý parní čistič musí zajistit, že při odběru páry tlak (teplota) nepoklesne pod určitou mez a pára bude mít stále stejný účinek! Zdůrazňuji to proto, že např. u níže uvedeného vysavače Zepter po první dávce (jeden tah hubicí) klesla teplota natolik, že pára se stala neúčinnou. Muselo se vždy čekat několik sekund na obnovení tlaku. Dlažbu s takovým vysavačem nevyčistíte vůbec, pára rychle vychladne.

Parametry parního vysavače

Velmi se liší podle provedení, je to jako u vysavačů. Na našem trhu koupíte parní vysavač v rozmezí od 1800 Kč (SOLAC LV 1500) až např. po ZEPTER (tuttoJEBBO) za 45.000 Kč. Neřiďte se cenou, uvedený Zepter mě velmi zklamal.

Základní parametry parního vysavače jsou:

  • výkon vysavače
  • výkon čističe (topné spirály)
  • pracovní tlak [bar]
  • kapacita nádržky [litry]
  • proud páry [g/min.]

Výkon se někdy udává samostatně pro čistič i vysavač, někdy souběžný. Proto se při prohlížení parametrů podívejte, jaký výkon vlastně výrobce udává.

Teplota páry bývá do 120°C (u některých výrobců je možno zvolit až 150°C). Proto si před prvním použitím na kobercích či čalounění ověřte na některém málo viditelném místě, že nedojde k poškození materiálu. Každý koberec to nesnese.

31.3. - nová recenze na parní vysavač s žehličkou (úklidový systém) ZEPTER (45.000 Kč) - dopadla hodně špatně - popis, fotky, videa zde. Čekal jsem, že jde o předražený výrobek, tento však ani s párou nedělal, co měl.

Otevřeli jsme nové téma v diskusi, můžete sdělit své zkušenosti s párou nebo naopak získat i jiné názory. DISKUSE je zde.


Druhy vysavačů

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde


Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany