Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Články > Filtry pro vysavače

Filtry pro vysavače

Kvalitní filtr je dnes asi nejdůležitější část vysavače. Na něm závisí, kolik prachu a roztočů a jiných alergenů se nám po průchodu vysavačem znovu dostane do vzduchu.

Velmi důležitá je konstrukce vysavače. Špatně řešené uložení filtru může i při kvalitních filtrech z dobrého vysavače udělat špatný. Pro proud vzduchu je filtr překážka a jestliže jsou kolem filtrů netěsnosti, vzduch i s prachem filtr obejde a fouká se zpět do místnosti. K tomu stačí i mezery okem neviditelné!

Kromě špatného těsnění kolem HEPA filtru to může být i prasklina na obvodu filtru (např. vlivem tepla). Na následujících fotografiích vidíte mezeru u okraje na levém filtru, na pravém je okraj správně utěsněný zalévací hmotou.

Špatný a dobrý HEPA filtrDetail poškození HEPA filtru.

 

Filtry do vysavače se dělí na dvě základní skupiny - pro suché a nebo mokré vysávání.

Suché - vysávání do sáčku

Vysávaný prach se hromadí v prachové sáčku. Sáčky jsou papírové nebo ze speciální netkané textilie. Mají několik vrstev. Tyto vrstvy sáčku tvoří první filtr, ale to už dnes samozřejmě nestačí. Používají se proto další filtry zařazené za sáčkem. Vstupní filtr bývá před motorem a slouží především jako ochrana motoru, např. pokud by se protrhl sáček. Bývá to to většinou mikrofiltr, zachytává částice do velikosti cca 1 mikrometru.

Výstupní filtr může být stejný jako vstupní (u levnějších variant vysavačů) nebo se použijí elektrostatické mikrofiltry přitahující nejdrobnější elektricky nabité částice. Poslední dobou se ale čím dál častěji používají tzv. HEPA filtry.

U vysavačů pro suché vysávání se tedy může kombinovat i několik druhů filtrů:

  • vícevrstvé
  • elektrostatické
  • antibakteriální
  • uhlíkové
  • HEPA filtry

Někdy vás obchodníci lákají na množství filtrů - např. "náš vysavač se vyznačuje sedminásobnou filtrací" a pod. Počet filtrů neříká nic o kvalitě vysávání, např. vítěz testů D-test 2007 Miele S 2411 byl nejúspěšnější v zadržování prachu a přitom obsahoval jen třívrstvý sáček SAF-BAG, ochranu motoru a Super Air Clean filtr. Můžete mít ve vysavači deset filtrů, ale jestli jsou špatně řešené a vzduch je obejde, jsou tam k ničemu.

Nejúčinější jsou HEPA filtry - trojvrstvé filtry, jejichž základní část je textilie s velkou plochou, složená do harmoniky. Druhou vrstvu tvoří vlákna na povrchu této vrstvy a třetí vrstva absorbuje pachy. Účinnost kvalitních HEPA filtrů se uvádí 99,97% pro částice do 0,3 mikrometru. HEPA filry slouží k dočišťování vzduchu, jsou na výstupu, měl by přes ně proudit tedy relativně čistý vzduch, aby se nezanesly.

HEPA filtr je ve tvaru harmoniky s velkou plochou HEPA filtr HEPA filtr - jedno z provedení

Mokré - vysavače s vodním filtrem

Při tomto způsobu filtrace se vzduch s nečistotami přivádí pod vodní hladinu, kde uvíznou smáčenlivé nečistoty. Další filtry potom zachytí nesmáčenlivé částice. Vodní filtr může být tedy doplněn výstupním filtrem (normálním nebo HEPA filtrem).

Výrobci i prodejci uvádí, že výhodou mokré filtrace je zachycení roztočů i pylů (tedy alergenů), takže tyto vysavače jsou vhodné i pro alergiky. NENÍ to pravda. Vodní filtr je sice velmi účinný, ale tyto alergeny jsou nesmáčivé a přes vodu projdou. U citlivých osob musí vždy povodní filtraci následovat ještě kvalitní HEPA filtr - č.12 je minimum.

Nevýhodou jsou vyšší nároky na údržbu - omyvatelné části by se po měly po skončení vysávání opláchnout. To bývá největší slabina mokré filtrace - je to u většiny vysavačů relativně pracné.


Články

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde


Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany