Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Recenze > Zelmer Vodnik 519.6 (619.5)

Zelmer Vodnik - vysavač s vodním filtrem

(prosinec 2008- následující čánek není skutečnou recenzí vysavače. Chci jen na konkrétním příkladu ukázat princip činnosti vodního vysavače, nebo-li vysavače s vodním filtrem)

Zelmer Vodnik 619.5 - vysavač s vodním filtrem

Aktuální cena Zelmer 619.5 Vodník Multi v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Tento vysavač je určen k vysávání nečistot z podlah, koberců, keramické dlažby, čalounění, nábytku, záclon a dále k mokrému čištění obkladů, dlaždic, koberců a podlahových krytin.

Úvodní fotografie a technické parametry jsou pro současný model 619.5, kdežto další fotografie a vlastní recenze je pro dva roky starý model 519.6. Ten se už neprodává, měl o 200 W menší výkon a neměl šamponovací hubici na čištění koberců a čalounění. Funkce vodního filtru vysavače a práce s vysavačem je jinak stejná.

Konstrukce vodního filtru na vysavači Vodník umožňuje vysávání ve třech režimech:

  • mokré vysávání s vodním filtrem
  • suché vysávání s papírovým sáčkem
  • vysávání s vodním filtrem a prachovým sáčkem současně.

Vysavač je vybaven čtyřstupňovým filtračním systémem:

První stupeň tvoří papírový sáček (při suchém vysávání) nebo filtrační vložka na dně filtru. Jejich úkolem je zachycení hrubých nečistot.

Druhý, základní stupeň filtrace tvoří vodní filtr. Čistící prostředek je zde voda (1,5 litru). Nad vodním filtrem je ještě pěnový filtr, který má oddělit vzuch od vody. Vysavač Vodník umožňuje rovněž vysávat vodu. Kvůli tomu je vybaven jištěním proti přeplnění, aby se zabránilo vniknutí vody do dalších filtrů a motoru.

Třetí stupeň tvoří filtr umístěný na horní desce vodního filtru. Jeho úkolem je zachytávání nesmáčivých částeček, které prošly vodou. Zabraňuje vniknutí těchto částc do motoru vysavače.

Čtvrtý filtr je umístěn přímo na výstupu vzduchu z vysavače. je zde umístěn elektretový mikrofiltr, který je schopen filtrovat částečky do velikosti 0,3 mikronu.

Technické parametry novější verze vysavače Zelmer Vodnik 619.5:

Mokré vysávání Ano
Mokré čištění Ano
Hubice na mytí oken Ano
Hubice na čalounění Ano
Kartáč Ano
Příkon max. 1500 W
Sací výkon 270 W
Objem nádoby na vodu 6 litrů
Objem prachového sáčku 1.5 litru
Provedení trubek kovové
Výstupní filtr elektretový mikrofiltr
Max. hlučnost 80 dB
Regulace sání není
Napájení samonavíjecí kabel
Pracovní dosah 8 m
Barva 3 barevná provedení
Záruka 24 měsíců

Jak zde funguje vodní filtr?

Na obrázku je znázorněno proudění vzduchu přes vysavač Vodník z hadice až po výstup k motoru.

schema filtrační komory u vysavače Zelmer Vodník

Použití vodního filtru: Nasávaný vzduch proudí z hadice do filtrační komory a přes filtrační vložku FIZELINA prochází otvorem na dně filtrační komory do vody. Projde vodou a dále přes pěnový filtr na boku do malé komůrky s bezpečnostní záklopkou. Záklopka slouží jako pojistka proti přeplnění při použití vysavače na vysávání vody. Pěnový filtr slouží k oddělení kapek vody ze vzduchu.

Z této komůrky proudí vzduch nahoru přes vstupní filtr a po průchodu motorem vychází ven z vysavače přes výstupní elektretový filtr.

Skutečná filtrační komora u vysavače Zelmer Vodník

Popis vysavače - model 519.6

Dva roky starý typ - Vodník 519.6 Ovládání vysavače

Tvarově shodný se současným modelem 619.5. Pouze jedno ovládací tlačítko pro zapnutí, bez regulace.

Zvednuté víko nad vodním filtremDemontáž - vytažený filtr a oddělaná nádoba na vodu

Vytažení nádoby na vodu a filtru kvůli vyčištění po vysávání je otázka tří vteřin. Jen se odklopí víko, vytáhne se nádoba a z ní volně vložený filtr.

Vodní filtrVodní filtr v pracovní poloze

Vodní filtr. Pravá vyšší strana je prázdná při použití namokro. Při vysávání do sáčku je v ní prachový sáček. Na horní straně je filtr chránící motor.

Na boku filtrační nádoby je boční pěnový filtrUvnitř komůrky je bezpečnostní plovák proti utopení motoru při nasávání vody

Boční pěnový filtr. Po jeho sejmutí je vidět plovák, který slouží jako pojistka proti přeplnění.

Detail vstupního filtru na víku filtrační nádobySpodek filtrační nádoby

Detail horního filtru. Spodní část filtrační komory se dá odklopit. Při vysávání na mokro je zde filtrační vložka FIZELINA. Při vysávání vody zde není nic. při vysávání s papírovým sáčkem do vody je zde vložka GORETEX, oddělující vodu od sáčku.

Výstupní elektretový filtrVýstupní filtr, vytažený ven

Výstupní elektretový mikrofiltr. Doporučuje se výměna po 30 hodinách provozu.

Přehled filtrů v pořadí, jak jsou při vysávání s vodním filtrem - zleva dopravaProstor na drobné příslušenství vysavače pod zadním víkem

Přehled filtrů, jak přes ně proudí vzduch při vysávání s vodním filtrem - zleva doprava. Vpravo úložný prostor pro drobné příslušenství po odklopení zadního víka.

Pohled do filtrační nádoby shoraUmístění prachového sáčku ve filtrační komoře

Po odklopení víka filtrační nádoby je možné vložit prachový sáček. Chce to trochu cviku, ale docela to jde.

Vstupní filtrUlomená packa od víka filtrační nádoby

Detail záklopek víka filtrační komory - asi největší problém. Otevřít víko jde dosti ztuha, záklopky jsou nešikovné. Navíc u tohoto vysavače je jedna nalomená a otevřít víko pro výměnu sáčku bylo i pro mě docela tvrdý oříšek.

odkládací zásuvka na trubkuKryt nad vstupním filtrem, kudy proudí vzduch k motoru

Detail odkládacího držáku na zadní stěně pro trubku. Není zde mikrospínač pro současné vypnutí motoru.

Detail krytu, je vidět množství prachu.

Na závěr ukázka prachu z místa, kde proudí vzduch do motoru. I když je to nasbíraný prach po víc jak roce v malém bytě s malým provozem, vidíte sami, že ani filtrace přes vodu nezabrání všem prachovým částicím projít znovu ven.

Závěr, vlastní dojmy z práce s vysavačem

Naplnil jsem do nádoby s vodou 1,5 litru vody podle návodu a vysál plovoucí podlahu a jeden koberec. Podle výrobce je při vodním vysávání možné dát do spodní části vodního filtru vložku FIZELINA, je to takový průsvitný hadřík, na kresléném obrázku nahoře je šedou barvou. Nebo se tato vložka vynechá a všechny nečistoty proudí do vody.

Vysávání přes vodní filtr a vložku fizelinaVysávání přes vodní filtr a goretexovou vložku- detail

Zkusil jsem nejdříve s touto zachytávací vložkou. Výsledek po několika minutách vidíte zde. Nevím, jestli by se udržel sací výkon stejný delší dobu při větším bytě. Prach musíte odstranit rukou a proudem vody, protože z vložky setřást jednoduše nejde.

Před vstupem do vody nebyla vložkaVysávání do vody

Při druhém pokusu jsem tedy vložku vynechal. Výsledek taky nebyl to, co jsem očekával. Veškerá hrubá špína a vlasy zůstaly ny mřížce dna filtru, podobalo se to rozdělanému sifonu umyvadla. Opět je potřeba to vzít pod tekoucí vodu a vyčistit ručně.

Boční filtr je nutno také umýt

Voda s prachem se dostala i na boční filtr, ten je potřeba sejmout a propláchnout.

Hadice od vysavače je z tvrdého materiálu a navíc se špatně protáčí, takže při vysávání máte nepříjemný pocit, že ji ukroutíte. U horní rukojeti je po ročním provozu sploštělá.

Sací výkon vysavače je dost silný a zřejmě stabilní i při delším vysávání. To je ale vykoupeno hlukem - vysavač běží stále na max. výkon a při vysávání sousedi vědí, že uklízíte ... Jinak subjektivně si myslím, že podlahy i koberce vysál dobře, po té stránce jsem spokojený.

Co mě zklamalo, byla údržba po skončení práce. Myslel jsem si, že vezmu vodní nádobu a filtr, vyleju, vypláchnu a nechám uschnout. Bohužel té práce bylo trochu více. Velké nečistoty, zejména vlasy se musí vyčistit ručně. Pokud použijete vložku k vodnímu filtru, zachytí se na ní a je to jako s bezsáčkovým vysavačem - ručně vysypat do koše. Údržba zabrala necelých pět minut. Nebylo by to tak obtížné, kdyby to bylo jednou za čas, ale dvakrát týdně by mě to asi dlouho nebavilo.

Dá se namítnout, že se Vodník může používat s prachovým sáčkem a přes vodu jen jednou za čas. K čemu ale potom kupovat takový vysavač? U vodních vysavačů se propaguje mimo jiné čištění a osvěžení vzduchu. To se mi u tohoto modelu nezdálo - jednou za čas deset minut čistit vzduch a jinak používat obyčejný papírový sáček??? Jenom jako čistička vzduchu použít nelze - vysoká spotřeba a velký hluk.

Pokud budete vysavač používat jen převážně na suché vysávání, počítejte s malým papírovým jednovrstvým sáčkem a absencí HEPA filtru a v neposlední řadě poměrně velkou váhou vysavače. Za peníze, které Zelmer Vodník stojí, se dá pořídit celkem kvalitní sáčkový vysavač.

Při vysávání přes vodu vysavač saje dobře a stabilně. Pokud jste ochotni pokaždé vysavač čistit, zdá se mi jako vysavač dobrý.

Suché vysávání do sáčku je u tohoto vysavače opravdu nouzovka. Kromě malého sáčku a ne příliš výkonných filtrů se velmi těžko dostáváte do nádoby se sáčkem, jde to obtížně.

U zkoušeného staršího modelu není možnost připojení šamponovací hubice. U novějších modelů (619.5) to již jde a tím vysavač získává na hodnotě.


Recenze

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde

Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany