Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Články > Prašnost vysavače

Jak vysavače zadržují prach?
měření koncentrace prachu na výstupu vysavačů

Využili jsme nabídky možnosti změření prašnosti vysavačů s pomocí ručního měřiče koncentrace částic firmy Terra Universal, schopného detekovat a spočítat obsah částic větších než 0,5 mikrometru v definovaném objemu.

Princip měření: Po zapnutí se do přístroje nasává vzduch po dobu šesti sekund a poté se zobrazí naměřený počet částic v krychlové stopě. Každých šest sekund se výsledek aktualizuje. Vzduch se nasává šest sekund rychlostí 0,1 cfm (krychlová stopa/minutu) a laserem se měří počet částic, výsledkem je tedy počet částic v 1/100 krychlové stopy. Přístroj toto číslo vynásobí 100x a zobrazí na displeji.

Pro první měření jsme vybrali vysavač s filtrem HEPA č.13 nebo bez něj a také vysavač s vodním filtrem. Výsledky měření jsou v tabulce. Nejde zde ani tak o velikost absolutní hodnoty částic u konkrétních vysavačů, jako spíš o porovnání jednotlivých způsobů filtrace vzájemně. U vysavače Zelmer byl použit originální prachový sáček.

Před vlastním měřením se změří pozadí - obsah částic ve vzduchu místnosti. Poté se vysavač zapne na plný výkon a měří se obsah prachových částic na výstupu vysavače - dvakrát. Poprvé je hubice ve vzduchu a nasává pouze vzduch z nístnosti, při druhém měření se zvolna projíždí po koberci a vysává se prach z koberce. Měřič tedy ukáže, kolik prachových částic větších než 0,5 mikrometru projde vysavačem a kolik se jich zadrží uvnitř na stěnách sáčku a následných filtrech.

Naměřené hodnoty prachových částic

Hodnota pozadí = 123000 (místnost v přízemí, centrum Prahy)

Vysavač ze vzduchu z koberce filtrace
Zelmer Solaris 5000 7 23 S-bag sáček + HEPA 13
LIV Aquafilter 2000 94000 312000 vodní filtr
LIV Aquafilter 2000 73000   vodní filtr + HEPA 12

 

Ukázky filtrace jednotlivých vysavačů

Filtry vysavače Zelmer Solaris 5000LIV Aquafilter 2000

Filtry vysavače Solaris 5000. - Vpravo HEPA filtr vysavače Aquafilter a nádoba na vodní filtr.

 

Co z našich prvních měření zadržování prachu vyplývá?

Výsledky jsou důležitým vodítkem pro alergiky. Jednalo se o měření částic, které nejsou vidět pouhým okem, zdravým lidem víceméně nevadí, ale alergici je zaregistrují okamžitě. Zajímavé jsou některé závěry měření:

1. Účinnost HEPA 13 je pro alergiky bez diskuse spolehlivá.

2. Účinnost vodní filtrace není ideální a stoprocentní, jak se obecně tvrdí. Pokud si chtějí alergici vysavač s vodní filtrací pořídit, měl by mít na výstupu co nejlepší HEPA filtr.

Protože se díky těmto prvním měřením nabízí spousta dalších otázek, chceme počátkem příštího roku pokračovat a vyzkoušet různé varianty filtrace - třeba jeden vysavač s různými typy sáčků, s odstraněným výstupním filtrem, s rok starým nebo novým Hepa filtrem, s porušeným těsněním kolem Hepa filtru, jiný typ vodního filtru, filtrace u levného vysavače apod.

 


Články

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde


Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany