Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Články > Hepa filtr

HEPA filtr

HEPA filtr (nebo taky H.E.P.A. filtr - High Efficiency Particularte Air) je obecně nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu. Proto se často používá ve vysavačích, pokud má být vysávání opravdu účinné z hlediska čistoty, zejména u alergiků. Bývá zařazený jaké poslední (výstupní) filtr.

Původně byl HEPA filtr vyvinut v NASA na ochranu osob při radioaktivním zamoření. Účinnost Hepa filtru č.13 (č. 13 mají všechny kvalitnější vysavače) při filtraci vzduchu je 99,97%, nebo-li z každých 10.000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen 3 částice. Číslo Hepa filtru, tzv třída může být 10 až 17, přičemž nejběžnější u dobrých vysavačů jsou třídy 12 a 13. Omyvatelné HEPA filtry (např. u bezsáčkových vysavačů) nebo filtry u levnějších vysavačů bývají i třídy 11. Moderní prachové sáčky z netkané textilie (např. materiál SMS) má filtrační schopnosti na úrovni HEPA filtru č. 10.

HEPA filtr poznáte na první pohled

Nevypadá rozhodně jako molitan nebo filc nebo papírový filtr. Má několik vrstev, přičemž důležitá je velikost plochy, přes kterou vzduch proudí, tzv. absorbční plocha. Složením do harmoniky
Složení absorbční plochy HEPA filtru
se dosahuje velké absorbční plochy na malém prostoru. HEPA filtr ve vysavači tak může mít i 1800 cm2 absorbční plochy poskládané na malém prostoru. A právě toto skládání je charakteristické pro HEPA filtry.

Praktické provedení HEPAJiná varianta HEPA filtruHEPA filtr

Praktické použití HEPA filtru

Kromě normálních částic prachu dokáže HEPA filtr (ale minimálně číslo 12, raději č. 13) odfiltrovat ze vzduchu i roztoče, viry, výkaly roztočů, spory plísní apod. Dokonalosti v tomto lze dosáhnout ve spojení s textilním sáčkem typu S-bag nebo u vysavače s vodním filtrem nebo u bezsáčkového (ale kvalitního !!!) vysavače.

Podmínka - HEPA filtr musí být dokonale utěsněný

A to v pouzdře, proto u kvalitních HEPA filtrů je okraj zalitý spojovací hmotou - viz bílý okraj pravého filtru.

Těsnění HEPA filtruPorušené těsnění - detail

Je-li toto spojení narušeno (tmavší filtr vlevo, okraj), proudí část vzduchu kolem filtru vnitřkem pouzdra (uvědomte si tu sílu sání) a zejména u alergiků takový vysavač nemá význam. Vybíráte-li tedy vysavač s HEPA filtrem, zkontrolujte si kvalitu utěsnění tohoto filtru.

Těsnění mezi pouzdrem filtru a tělem vysavače musí být zajištěno gumovým těsněním.

Další vlastnosti

HEPA filtr může být také omyvatelný, to se používá především u zmíněných bezsáčkových vysavačů. Vyjmete jej z vysavače, opláchnete silným proudem vody a necháte usušit. Nemyslete si ale, že s omyvatelným filtrem jste to vyhráli a budete mít klid po celší roky. I při pořádném promytí zůstává špína v hlubokých záhybech filtru a ten se pak rychleji zanáší. Na fotkách je ukázka takovéhoto filtru po umytí.

V rozích záhybů špína zůstane napořád.Omyvatelný HEPA filtr nevyčistíte pořádněDetail špíny v omyvatelném HEPA filtru.

Při častém čištění hrozí možnost poškození filtru - i malá dírka filtr znehodnotí, proto pozor na čištění tvrdým nástrojem. Vy poškození nevidíte, ale tímto otvorem projde dost jemného prachu, roztočů ... Neumyvatelné HEPA filtry se doporučuje měnit cca po roce, osobně jsem spíše zastáncem těchto filtrů a jejich občasné výměny.

Umyvatelné nebo ne, všechny HEPA filtry se po určité době vyměňují. HEPA filtr se mění proto, že se postupně zanáší a tím klesá výkon vysavače. To je hlavní důvod. Druhý menší důvod je ten, že po dlouhé době může být poškozený mechanicky - teplem a nebo při častém umývání. U domácích vysavačů se výměna doporučuje většinou jednou ročně, přitom u každého vysavače je různá rychlost opotřebení (zanesení). Platí, že u dobrého vysavače se HEPA filtr zanáší výrazně pomaleji, prach vychytá sáček a předchozí filtry.

HEPA filtr je nejdražší ze všech filtrů, které ve vysavači jsou. Cena se pohybuje od 300 Kč do 1500 Kč, přičemž neplatí, že dražší je lepší. Příkladem je HEPA filtr č.13 (349 Kč) pro Zelmer, kdy při měření propustnosti prachu dopadl nejlépe.

HEPA filtr se zařazuje jako poslední (výstupní) filtr a slouží k zachytávání těch nejjemnějších částic, ktreré prošly předchozími filtry. Není určený k základnímu filtrování vzduchu! Nebo-li: HEPA filtr po půl roce používání má vnitřní stranu šedou až černou od prachu, ale je stále průchozí (viz obě fotky nahoře). Pokud se po měsíci ucpe, je chyba ve vysavači (v konstrukci) a potom HEPA filtr neplní tu funkci, ke které je určený, tj. dočištění již celkem čistého vzduchu.

Pro alergiky je HEPA filtr důležitý

Podívejte se na TEST prašnosti, kde jsme porovnali vysavač s HEPA filtrem 13 a bez něj. Pokud nejste alergik, není HEPA filtr tak podstatný. Pokud je vysavač konstrukčně řádně udělaný (těsnost kolem filtrů a kvalitní sáček), obejdete se ve zdravé domácnosti bez HEPA. Důkazem je Miele S4211, který vyhrál v D-testu 10/2007 mezi 23 vysavači a měl nejlepší výsledky v zadžování prachu.

Na závěr porovnání velikosti různých mikročástic, které můžete mít ve svém bytě:

Porovnání velikosti mikročástic prachu v bytě

Rozdělení Hepa filtrů do tříd podle ČSN EN 779, 1822

Třídy Hepa filtrů podle ČSN EN 779, 1822


Články

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde


Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany