Bezsáčkové vysavače (cyklonové)
Bezsáčkové vysavače pracují na principu odstředivé síly. Částečky prachu jsou v cyklonové komůrce urychleny na rychlost zvuku a odstraněny (základní předpoklad ale je, že máte koupený dobrý cyklonový vysavač - vysoká rychlost rotujícího vzduchu a vhodná konstrukce. Jinak se vám rychle zanáší další filtr).
Poté se vzduch dočišťuje ve výstupním filtru. Výhoda je v tom, že tento filtr se nezanáší tak rychle, protože v cyklonové komůrce se odstraní 99,999 % částic prachu. Filtr tedy vydrží podstatně déle a pracuje spolehlivěji. Filtr bývá umístěn hned za cyklonovou komorou, takže vzduch proudí ze středu komory přímo přes něj. Na obrázku je HEPA filtr pro cyklonový vysavač.
Je důležité vyhnou se levným cyklonovým vysavačům!
Píše se, že bezsáčkové vysavače jsou mimo jiné vhodné i pro alergiky a pro lidi trpící chorobami horních cest dýchacích. Důležité je ale přesvědčit se o kvalitě kupovaného vysavače před koupí - ne všechny bezsáčkové vysavače splňují uvedené parametry. Pomocným vodítkem je cena a sací výkon, který by měl být vyšší než 300 W. Podezřele levné bezsáčkové vysavače toho zdaleka nedosahují.
Navíc, pokud má vysavač špatnou (levnou) konstrukci, do HEPA filtru se dostávají větší částice prachu ze špatně předčištěného vzduchu, filtr se rychle zanese a vysavač ztrácí výkon. Filtr potom musíte vyprat, třeba i po každém vysátí bytu. Tím se HEPA filtru zkracuje životnost, musíte jej častěji měnit a tak se Vám ušetřené peníze za chvíli pěkně prodraží.
Levný (špatný) bezsáčkový vysavač nevyužívá naplno odstředivého efektu k čištění vzduchu, ale nasává vzduch z podlahy a žene přes odstředivou komoru přímo na filtry vysavače. Je to skoro, jako by jste používali sáčkový vysavač bez sáčku.
Jsou bezsáčkové vysavače ekonomičtější?
O bezsáčkovém vysavači se také občas tvrdí, že nepotřebuje sáčky, tudíž provoz je levnější. To je omyl. I když ušetříte za sáčky do vysavače, občas je potřeba (např. jednou za rok) vyměnit HEPA filtry. Ty bývají zase dražší než u běžného vysavače. Solidní prodejce Vám potvrdí, že provoz vysavače běžného i bezsáčkového vyjde přibližně na stejné peníze.
V čem je tedy výhoda bezsáčkového vysavače?
- provoz bez výměny sáčků
- konstantní sací výkon - u sáčkového vysavače výkon klesá postupně s tím, jak se sáček plní
- dokonalá filtrace - vhodné pro alergiky (opět jen u kvalitních!!!)
A nevýhody bezsáčkového vysavače?
- po každém vysávání je nutno zajít do popelnice
- levnější varianty se slabým výkonem příliš nefungují. Buď jde velká část prachu zpět do místnosti nebo se rychle ucpává výstupní filtr.
- prozatím nehygiencké vysypávání prachové nádobky. Kdo bydlí v rodinném domku, může zajít přímo do popelnice nádobku vysypat. Ale v bytě - sypat to v kuchyni do koše? To bych já osobně nechtěl.