Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Recenze > Elektrohubice a turbohubice Zelmer

Elektrohubice 211 a turbohubice 212 Zelmer

(22.března 2010)

Elektrohubice (typ 211) a turbohubice (typ 212) od Zelmeru jsou kartáče pro lepší vysávání vlasů a chlupů z koberců. Elektrohubice je kartáč poháněný motorkem, který je napájený ze zdířky vysavače a dá se nezávisle vypnout. Turbohubice má stejný kartáč, poháněný vzduchovou turbínkou, takže vždy při vysávání se točí. Více podrobností bude uvedeno dále.

Pokud se budete bavit s prodavačem, může dojít k záměně těchto hubic, dost často se uvádí výraz "turbokartáč", který by měl být správně používán jen pro hubici poháněnou vzduchem (turbo). Na internetu např. e-shop Elektromedia prodává "Solaris 5000 + turbohubici 211" , přičemž se jedná o elektrickou hubici.

Obě hubice se dají připojit k různým modelům vysavačů značky Zelmer, nejsou tedy určené jen na Solaris 5000.

Zelmer prodává tři modely vysavačů typu Solaris, které už obsahují některý z těchto kartáčů a nebo se dá koupit kartáč samostatně. Ceny v březnu 2008:

  • Solaris 5000.0 HP ..................................... 4.000 Kč
  • Solaris 5000.0 HT + turbohubice 212 ........... 4.430 Kč
  • Solaris 5000.0 HQ + elektrohubice 211 ........ 4.750 Kč
  • Turbohubice 212 .......................................... 700 Kč
  • Elektrohubice 211 ..................................... 1.200 Kč

Vysavače Solaris 5000 - modely HP, HT a HQ jsou naprosto stejné, liší se jen v hubicích s kartáčem a barvou.

Elektrohubice 211

Elektrická hubice je široká a tedy stabilní na koberci, na čtyřech nízkých kolečkách. Prakticky leží přitisknutá k zemi, ale díky kolečkům lehce jezdí i po koberci. Na boku je nožní spínač el. kartáče, jiné nastavování nemá. - Pohled zespodu, nechal jsem schválně spoustu namotaných vlasů.

Při čištění se odklopí plastový kryt, který drží tři pružné západky. Kryt je bohužel z tvrdého plastu a tedy náchylný na ulomení těchto pacek (podrobněji dále v textu).

Kartáč je poháněný přes řemínek. Je potřeba kontrolovat tuto stranu hubice, při větším nahromadění vlasů by se mohly namotat na osu motorku a časem ho spálit. - Na této hubici i při množství chlupů a vlasů v kartáči kolem motorku bylo čisto.

Po odklopení krytu lze kartáč lehce vytáhnout. - Pohled na sací otvor hubice. Kolem kartáče jsou lišty pevně přitlačené na koberec a tím se vytváří větší podtlak vzduchu.

Chlupy a vlasy se lehce odstraní. Slouží k tomu drážka v kartáči, kterou projedete nůžkami a vlasy odstraníte. Tady mi to zabralo necelou minutu a kartáč byl čistý.

Nasazení zpět je snadné, navlečete řemínek a okrajové vodicí kostky zasunete do drážek. - Problém je s nacvaknutím krytu. Ten je z tvrdého plastu a zacvakávací packy je možné ulomit při rozdělávání i při zavírání. - Při zavírání musíte nejprve nasadit spodní čtyři packy a zkontrolovat pohledem zvenku, že opravdu sedí.

Manželka ulomila krajní packu, když při zavírání jedna strana byla nadzvihnutá, jako na této fotce. - Našel jsem si způsob, jak otvírat kryt zcela bez rizika, ale chce to trochu cviku. Zajišťovací packy jsou tři - jedna uprostřed a dvě po bocích.

Nejdříve odjistíte tu prostřední - táhnete střední část krytu levou rukou nahoru a současně pravou rukou přimáčknete kryt k tělu hubice. Kryt nadzvednete jen trochu, aby krajní packy zůstaly zajištěné. - Potom (druhý obrázek) odjišťujete krajní packy a při tom tlačíte kryt současně směrem od těla hubice a nahoru. Popis je složitější, než to ve skutečnosti je. Takto oddělám celý kryt potichu bez namáhání pacek během několika sekund.

Pokud chytnete kryt a zatlačíte nahoru a najednou odjistíte všechny tři packy, dojde ke slyšitelnému zapraskání plastu a brzy se vám nějaká ulomí. Tak to ale bohužel udělá 100 procent uživatelů. Výrobce tohle nedořešil, ale pokud se budete držet uvedeného postupu, jde se tomu vyhnout.

Pokud se vám kryt poláme, servis Zelmer jej prodává za 40 Kč. Stačí si zajet.

Zaklapnutí krytu zpět se dělá opačným způsobem.

Výrobní štítek elektrohubice. - Nožní vypínač, vysávat koberec lze i s vypnutým motorkem.

Hubice má čtyři kolečka a díky tomu lehce jezdí po koberci i se zapnutým kartáčem.

Zde je krátké video (23 sekund) s předvedením práce elektrického kartáče 211 Zelmer

Turbohubice (turbokartáč) 212

Turbohubice je poháněná vzduchem proudícím do vysavače. Otáčky zajišťuje turbína. - Pohled na turbohubici zespoda.

Pohled na vzduchovou turbínu. Kryt turbíny je zajištěn dvěma šroubky a jde lehce odklopit. To se dělá občas při čištění tohoto prostoru. - Vzduch proudí z koberce přes tento otvor uprostřed (vzduchový kanálek).

Čištění kartáče je obdobné jako elektrohubicí, ale zde nejde kartáč vyjmout ven.

Štítek turbohubice 212. - Hubice je opět na kolečkách.

Zde je krátké video (28 sekund) s předvedením práce turbo kartáče 212 Zelmer

Porovnání obou hubic

Pro čištění koberce od chlupů je lepší elektrohubice. To je vyzkoušené, potvrdil to i kolega, který měl ode mne půjčenou elektrohubici a následně si koupil turbohubici. Turbohubice má otáčky velmi závislé na přítlaku, je to vidět i na videu. Elektrohubice na koberci lépe sedí, je širší (zepředu dozadu). Elektrohubici můžete vypnout nezávisle na tom, jestli vysavač běží.

Obě hubice mají uvnitř stejný kartáč, jen je jinak uchycený.

Čištění hubice - jednodušší je to u turbohubice. Jen přestřihnete vlasy a vytaháte ven. Vzduchový kanálek stačí čistit jen občas. Elektrohubice má sice kartáč vytahovací a tedy přístupnější pro vyčištění, ovšem je potřeba odklopení horního krytu a při tom se vám může lehce stát, že ulomíte přídržné packy, hlavně ti méně šikovnější. Můžete jej sice čistit jen zespoda jako turbohubici, ale nedostanete se přádně k řemínku a čase může dojít k poškození motorku, který se zanese.


Turbohubice Zelmer 212 a chlupy zblízka

Následující řádky už nejsou součástí porovnávání hubic. Dostal jsem fotky i popis od uživatele turbohubice a tak se zde můžete i vy podívat. Pes i kočka žijí v bytě v této rodině jako doma.

Levá fotografie ukazuje koberec před vysáváním. - Napravo desetkrát projeto turbokartáčem, byl 5x natočený vlevo a 5x vpravo. Při pohledu ve stoje nejsou už chlupy vidět.

Opět projeto ještě 10x. Teď už zmizely chlupy všechny. - Odpolední siesta v obýváku.

Tady je pachatel těch horších - tvrdších a krátkých chlupů.

Obecně platí, že psi s delší a jemnou srstí nejsou tak moc pro vysavače problém, jako kočky a některá plemena psů - např. jezevčíci. Krátké chlupy se totiž do koberce zapichují nastojato.


Recenze

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde

Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany