Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Recenze > Vax 6151 SX

VAX 6151 SX

Vysávání a praní koberců - žádný problém, umí to.

(červenec 2010)

Vax 6151 - vysavač a čistič, který koberce skutečně umíVax 6151 SX je vlajkovou lodí britské firmy VAX, orientované na výrobu antialergických víceúčelových vysavačů. Firma uvádí na svých stránkách následující:

Základním kamenem je ojedinělá čistící technologie, tzv. vaxing, což je podtlakové (vakuové) hloubkové čištění koberců pomocí Fibre flow efektu (pohyb vlákna ve víru tekutiny). Díky tomuto systému můžete dokonale a snadno hloubkově vyčistit koberce, matrace a čalounění bez rizika sražení vlákna a promočení čistěného předmětu.

Zmíněné jsme otestovali vyčištěním několika koberců a matraček u nás i u známých a je pravda, že subjektivně byly výsledky velmi dobré, podrobnosti najdete v závěru recenze.

Vax 6151 SX je primárně určený pro domácnosti s výraznou převahou koberců (kromě domácností zvládne i pracovní prostory, je na to dimenzovaný). Hlavní hubicí je klepací turbokartáč. Vysavač umí vysát i umýt i tvrdé podlahy, ale to jen tak bokem.

Na závěr úvodu malé shrnutí - Vax 6151 SX umí dobře vysát koberce včetně zvířecích chlupů, umí dobře vyčistit koberce i matrace (sledovali jsme čistící hubici při práci i na hlubokém koberci a asi se dá věřit tomu, co tvrdí výrobce o zničení alergenů) a po práci se jednoduše čistí. Snadná manipulace. Vzhledem k tomu všemu se zdá přiměřená i cena, která se pohybuje kolem 10 tisíc Kč.

Základní parametry vysavače Vax 6151 SX

Max. příkon 1500 W
Sací výkon výrobce neuvádí, podle našeho měření >350 W
Zachytávání prachu Sáček na 11 litrů nebo vodní filtrace
Hubice Turbohubice s klepačem, hubice na mokré čištění
Maximální podtlak 25 kPa
Pracovní dosah 10 m, s pružnou hadicí 12 m
Hmotnost vysavače 7,9 kg
Výstupní filtr HEPA 13 (při vysávání do sáčku) nebo mikrofiltr
Hlučnost 63 dB

Další vlastnosti:

  • Otočný regulátor pro ovládání výkonu
  • Otočná kolečka - lehký pohyb do všech stran
  • Kovová teleskopická hubice
  • Příslušenství - flexibilní hadice pro větší dosah , natahuje se až na 4 m

Naše měření výkonu vysavače najdete zde.

 

Popis vysavače Vax 6151 SX

Model 6151 SX má pěkný design i přes to, že je na trhu už více let. Je z odolného plastu, během doby, co jsme ho měli na zkoušení, nám žádný díl nepřipadl jako rizikový, tedy takový co by se mohl snadno zlomit či prasknout. Vyjímkou je vložka pro vodní filtraci, která je naopak křehká. Tato filtrace se k vysavači dodává od polského výrobce.

Detail vysavače VAX 6151 SXRegulace výkonuOvládání vysavače

Vysavač je ve stejném stylu jako ostatní této kategorie (vysávání přes vodní filtr a praní). Tedy odklápěcí motor a pod ním základní nádoba na kolečkách. Ovládání je na držadle, taky klasika - vysavač a čerpadlo pro čistící roztok. Co má tento vysavač navíc, je regulace výkonu. Použili jsme ji při praní matraček, jinak jel vysavač stále na maximální výkon.

Výstuní filtrDetail výstupního filtru vysavačeMotorová jednotka

Výstup vzduchu z vysavače je na boku motorové části přes molitanový filtr. Přívodní šňůra není samonavíjecí, pohodlně se dá namotat kolem víka.

Motorová jednotka vysavače zespodaZákladní nádobaDetail koleček

Motorová část zespoda, ve středu jsou vidět lopatky vzduchové turbíny, normálně je zakrytá modrým mikrofiltrem. Motorová část také obsahuje čerpadlo pro čistící roztok, je vidět hadička, která se při praní vloží do nádoby s roztokem. - Uprostřed je základní nádoba vysavače, díky pěti kolečkům je stabilní a velmi lehce jezdí po všech typech podlah, všemi směry.

Víko nádobyHEPA filtrDetail HEPA filtru

Masivní HEPA filtr č. 13. Tohle plastové víko s filtrem se dává mezi základní nádobu a motorovou část při vysávání se sáčkem. Pokud se vysává přes vodní filtr, nahrazuje se HEPA filtr jednodušším mikrofiltrem (není na fotkách).

Sestava pro vysávání do sáčkuSestava pro čištění kobercůNádoba na čistící roztok

Vlevo sestava pro vysávání do sáčku (vhodné i pro alergiky), uprostřed sestava pro mokré čištění koberců a čalounění. Čistící roztok se dává do čtyřlitrové nádoby (fotka napravo), odsátá špinavá voda se vrací do základní nádoby.

 

Sestava pro vysávání přes vodní filrVodní filtrUmístění vodního filtru

Sestava pro vysávání přes vodní filtr, místo sáčku je voda. Prach a nečistoty se tedy zachytávají ve vodě, dále je jen plochý mikrofiltr umístěný místo HEPA. Používá se 1,5 litru vody.

 

Příslušenství vysavače Vax 6151 SX

Teleskopická trubkaDetail rukojetiPružná hadice

Kovová teleskopická trubka bez kuliček, dobře drží. Na pravé fotce pružná hadice, dá se roztáhnout až na 4 m. Nedoporučujeme používat na čištění, špatně se suší ve smrštěném stavu.

Základní hubiceStírací huiceHubice pro stírání podlah

Základní hubice dodávané k vysavači - turbokartáč a stírací hubice na tvrdé podlahy (pravá). Ta se dá používat jednak na vysávání a jednak na stírání podlahy namokro. Kromě těchto se dá dokoupit i klasická kombinovaná hubice na koberce a tvrdé podlahy, my jsme ji neměli k dispozici.

Drobné příslušenstvíDrobné příslušenství

Ostatní drobné příslušenství, klasické - kartáček, hubice na čalounění a štěrbinová.

Vaxovací hubiceVelká vaxovací hubiceHubice zespodu

Malá a velká vaxovací hubice. Čistící roztok se přivádí malou hadičkou z vysavače a vstřikuje do pracovního prostoru, kde se současně odsává zpět. V tomto prostoru dochází k výše zmíněnému podtlakovému čištění. Velká hubice je na koberce, malá na matrace a čalounění.

Hubice zbokuMalá vaxovací hubice na čalounění

Pohled na vaxovací hubice z boku.

Hadičky na čistící roztokUpevnění hadiček na trubce

Hadička na čistící roztok, upevnuje se na trubku a hadici sponkami, jde to lehce a nezavazí. Kromě uvedeného příslušenství lze dokoupit i jiné hubice podle potřeb, seznam najdete zde.

 

Turbohubice (kartáče)

Jsou dva typy. K vysavači standardně dostanete klepací turbokartáč Power Brush. Pokud si připlatíte cca 250 Kč, vymění vám ji za Turbo Brush (s průhledným krytem).

Turbokartáč zespodaPorovnání s turbohubicí od PhilipsPorovnání

Vlevo Power Brush. Kartáče jsou klasického provedení, na vedlejších dvou fotkách je naprosto shodná hubice od vysavače Philips (světlejší). Kartáč je upevněný volně, lze s ním pohybovat nahoru a dolů. Při vysávání kromě otáčení vibruje, tím dochází k naklepávacímu efektu. Protože je kartáč volný, nesnižují se při přitlačení otáčky (nepatrně). To je rozdíl např. proti kartáči od Zelmeru, kde se nesmí tlačit.

Kartáč se dá čistit normálně zespodu (nůžkami), při větším znečištění se dá kryt rozšroubovat.

Velká turbohubice - Turbo brushDetail velké turbohubiceKryt lze odklopit

Dražší verze - Turbo Brush. Údajně výkonnější, nebylo to ale hmatatelně poznat. Jednoznačná výhoda je ale v čištění, kryt se po odjištění nadzvedne a máte plný přístup.

Deatil z boku

V detailu je vidět zámek pro odjištění krytu a také pomocné výřezy dole na boku, kudy se nasává i vzduch z okrajů, např. při projíždění kolem zdi.

 

Vysávání koberců a tvrdých podlah

Koberec s psími chlupyVysavač je určený především pro domácnosti s výraznou převahou koberců. Má sice i hubici pro tvrdé podlahy, ale je to jen doplněk vysavače. Hlavní hubice pro vysávání je klepací turbokartáč, pro zkoušky jsme měli oba výše uvedené typy. Obě hubice si výborně poradily se zvířecími chlupy - viz obr. vpravo (před vysáváním).

Vysávat lze do velkoobjemového papírového sáčku a nebo přes vodní filtr. Sáček je několikavrstvý a z hlediska zadržování prachu je tento sáček ve spolupráci s následným HEPA filtrem lepší než vysávání přes vodu. To lze doložit měřením množství prachu na výstupu vysavače laserovým snímačem (bude uvedeno později). Nemohli jsme vyzkoušet, jak se papírový sáček (11 litrů!) chová po polovičním naplnění (vzhledem k častým zkouškám vysavačů se u nás ani u známých tolik prachu už nenajde ... ).

Nastavili jsme výkon vysavače na maximum a změřili proud vzduchu pro obě varianty.

  1. nový sáček + HEPA 13 ......... 39 l/s
  2. vodní filtr + mikrofiltr .......... 33 l/s

Obě hodnoty jsou orientační, odhadnuté podle tabulky údajů zde, každopádně vzduch přes sáček proudil lépe. Možná kvůli zúžení vzduchové cesty ve vodním filtru, plastový výlisek má menší "světlost".

Nechme ale teorie. Pro další vysávání jsme zůstali u varianty se sáčkem, doporučuje to i výrobce . Zkoušely se obě turbohubice (a pro porovnání také elektrokartáč od Zelmeru - viz níže). Subjektivně se lépe vysává s větší hubicí s průhledným krytem (Turbo brush). Je o něco těžší a působila dojmem, že na koberci dobře drží a všechno sebere. Nesporně lépe se čistí od vlasů. Objektivně jsme nenašli žádný podstatný rozdíl v kvalitě vysávání mezi nimi a pokud přece jen nějaký rozdíl je, nepatrně lepší byla spíše ta menší (s neprůhledným krytem). Pokud mám mluvit za sebe, možnost snadného čištění kartáče u té větší hubice je takovou výhodou, že se není potřeba nijak rozhodovat - práce zhruba stejná, dobře se s ní jezdí a lehce se čistí.

Testování koberce strouhankouVysání strouhanky velkou turbohubicíVysání koberce Zelmerem

První zkouška byla strouhanka na koberci (levá fotka), posypané místo se přejíždělo směrem k sobě pomalu jedním tahem. Prostřední fotka je výsledek větší turbohubice Vax, na pravé je výsledek od Zelmeru. Druhá hubice od Vaxu byla zhruba mezi nimi, měla blíže k Zelmeru. Nezapomeňte si fotky zvětšit. Potom uvidíte i pruhy, které všechny hubice zanechávají tam, kde je kartáč přerušený krytem (viz foto hubic dole). Při běžném vysávání to tolik nevadí, protože koberec přejíždíte více tahy a tím se stopa smaže.

Testování sbírání nitíVýsledek s velkým turbokartáčemVýsledek s malým turbokartáčem

Druhá zkouška byla sbírání nití z koberce. Rozprostřelo se šedesát nitek 15 mm dlouhých a opět se jedním tahem přejelo. Tady se chovaly všechny hubice stejně, stoprocentně sebraly vše kromě pruhů, kde mají přerušený kartáč. Bohužel opět větší Vax hubice nechala nitek nejvíc (prostřední fotka - 7 nitek), protože má přerušení největší. Ostatní dvě hubice nechaly po 3 nitkách, na pravé fotce je stopa po menší turbohubici od Vaxu.

Turbo Brush zespodaPower Brush zespodaKartáč Zelmer zespoada

Zde je dobře vidět přerušení kartáčů hubic, zleva: Vax větší, Vax menší a Zelmer.

 

Praní koberců a čalounění

Po dokončení zkoušek s čištění máme jednotný dojem - s tímto vysavačem se dosáhlo nejlepších výsledků z těch, které jsme zatím zkoušeli (Zepter neuspěl, Vodník a Aquafilter byli slabší). Nejvíce se to pozná na starých skvrnách. Není známo, do jaké míry to ovlivňuje použitý roztok, měli jsme originál od Vaxu s nízkou pěnivostí a antialergenní složkou, přidává se do teplé vody 40°C.

Na krátkých ukázkách je vidět, jak v hubici víří napěněný roztok. Špinavější místa se přejížděla vícekrát, díky odsávání nedošlo u žádného koberce k promáčení, podlaha byly suchá. Na každý druh koberce je potřeba si najít nejvýhodnější způsob čištění, podrobněji dole.

Na lepší výsledek má ale určitě vliv větší množství roztoku, které přes hubici přejde. Na obývák vám jedno naplnění vysavače (4 litry) nebude stačit, je to však účinnější způsob než např. u Liv Aquafilter, kde se spotřebuje cca polovička.

Při používání se nám ani jednou nestalo, že by došlo k přeplnění vysavače pěnou, i když je vidět v hubici, že je jí dostatek.

 

Videa z používání vysavače při čištění namokro

Čištění koberce vysavačem Vax namokroČištění koberce namokro. Čistící roztok je vstřikován do koberce a současně se odsává. Větší množství roztoku a současně silný vzduchový vír dobře vypere vlákna koberce a přitom není pod kobercem kaluž ...

 

Vysoušení koberce po mytíPo vyprání se vypne přívod vody a několika tahy se ještě z koberce vysaje co nejvíce vlhkosti.

 

 

Praní čalounění - Vax 6151 sxPraní čalounění. Podobné jako u koberců, jen jiná konstrukce hubice zajistí to, že téměř žádná přebytečná voda nezůstane v matraci. Na vyprání našeho letiště padly 4 litry čistícího roztoku, v matraci zůstalo jen několik deci (lze snadno změřit, špinavá použitá voda se vrací do nádoby).

 

 

Další poznatky z praní koberců

Vaxování vysokého koberceVaxování nízkého koberceVaxování běhounu

Různé typy koberců je vhodné čistit jinak. Vždy se jede čtverec nebo pás, který vyčistíte a vysušíte, poté se přesunete na další plochu. Následující ukázky jsou vyfocené dva dny po čištění, proto si nevšímejte psích chlupů. Vlevo je silný řezaný koberec (obývák). Je dobré čistit po cca 2 m2, několikrát dokola střídavě čistit a vysoušet - z hloubky se stále vyplavovaly bílé organické nečistoty. Zůstane trochu více mokrý, ale ne promočený.

Uprostřed je klasický nízký koberec (dětský pokoj). Přejížděli jsme každé místo 2x a poté 2x vysoušeli. Pokud narazíte na skvrnu, přejíždí se třeba 10x a je dobré se k ní po pár minutách vrátit.

Vpravo je běhoun z chodby, silně zatížený (vesnice), zespoda guma. Stačí přejet 1-2x, není třeba vysoušet, roztok se stačil odsát při čištění. Jde to velmi rychle a přesto byl výsledek velmi dobrý, v hnědém poli se objevily světlejší proužky, které tam kdysi byly a na které se zapomnělo.

Běhoun zespodaČistící roztokSpoj hadice s trubkou se občas rozpadá.

Na ukázku ještě připravený roztok v nádobě, do něj se ponoří hadička k čerpadlu z motorového dílu. To, že je nádoba prázdná, jednak vidíte na poklesu pěny v hubici a jednak v přívodní hadičce.

Na pravé fotce je jediná nepříjemnost, která mi vadila při čištění - rozpadávalo se spojení trubky a hadice (na třech kobercích cca 5x).

Pozor také na vysávání do sáčku druhý den. Hadici nestačí po umytí hodit do skříně, je potřeba vysavač po skončení mytí nechat běžet několik minut naprázdno, tím se hadice vysuší.. My jsme to neudělali a i po dvou dnech byl sáček na ploše cca jedné čtvrtiny zvlhlý, když jsme začali vysávat. Vzhledem k tomu, že se jedná o papírový sáček, vlhký prach ucpává póry.

 

Závěr

Jsem opatrný na nabídky dražších vysavačů nebo těch, které se chlubí velkou multifunkčností. Vax je na spodním okraji té první skupiny a patří do druhé. Zanechal však velmi dobrý dojem - provedením, manipulací při práci i po ní a výkonem. Příjemně se s ním dělá a výsledek (zejména praní matraček) ocenila i náročná manželka. Ti co potřebují levnější vysavač, mohou zůstat u Aquafilteru 2000 (4.000 Kč), který vůbec není špatný. Pokud ale plánujete podobný vysavač a máte finančně na víc, zkuste přemýšlet i o tomto právě otestovaném VAX 6151 SX, stojí za to.


Vysavač Vax 6151 SX pro testování poskytla Elco s.r.o., výhradní dovozce vysavačů Vax


Recenze

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde

Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSSZ webu Vysavače ...
Nejčtenější strany