Měření sacího výkonu vysavačů

Vzkazy a poznámky pro admina nebo správce stránek.

Měření sacího výkonu vysavačů

Příspěvekod trashhunter » stř 10. zář 2008 19:36:03

Dobrý den.
Máte skvělé stránky. Výborná je snaha o domácí exaktní ověření sacího výkonu vysavačů.
K Vaší metodě mám ale připomínku. Měříte dvě hodnoty, každou v jiném mezním režimu. Jednou je to podtlak při nulovém průtoku, podruhé je to průtok při nulovém účinném podtlaku. Sací výkon je úměrný součinu potlaku a průtoku. V obou těchto mezních situacích je tedy prakticky nulový. Tyto mezní hodnoty by mohly stačit, kdyby bylo jisté, že všechny vysavače mají stejný tvar charakteristiky sacího výkonu. Tak to ale v reálu není - viz třeba právě vysavač Ambos ve Vašem měření s charakteristikou s "konstantním" průtokem. Pro praktické porovnání by to chtělo nějakou provozní zátěž.
Aby šlo porovnat různé vysavače při provozní zátěži, mohlo by se to provést třeba tak, že by se například definovaly nějaké dva, tři provozní průtoky - například úměrné hodnotám napětí 1V, 2V, 3V na Vašem měřícím ventilátoru. Na konci hadice vysavače by se připevnil tlakoměr a za něj nastavitelná clonka vytvářející odpor proudu vzduchu. Ústí přípravku by mířilo do měřícího ventilátoru. Při každém měření by se clonka nastavila tak, aby průtok právě odpovídal definovanému napětí. Naměřená hodnota podtlaku by pak byla porovnatelná mezi vysavači vzájemně. Silný vysavač by bylo nutné víc "přiškrtit" aby se průtok snížil na ten nominální, což by se projevilo vyšší hodnotou na tlakoměru. Slabý vysavač by bylo naopak nutné přiškrcovat velmi málo, aby požadovaného nominálního průtoku dosáhl. To by se zase projevilo nižší hodnotou na tlakoměru. Tyto hodnoty by tak přímo vypovídaly o chování v reálných provozních podmínkách - nejen těch mezních. Navíc by z nich bylo možné i získat výkonovou charakteristiku vysavače, tedy závislost podtlaku na velikosti půtoku - rychlosti proudícího vzduchu.
trashhunter
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 10. zář 2008 18:45:33

Re: Měření sacího výkonu vysavačů

Příspěvekod admin » čtv 11. zář 2008 8:20:45

Dobrý den,

děkuji za názor, vypadá to zajímavě. Jsem dnes ale trochu v časovém stresu, ale večer vám napíšu na email a trochu bych to rozebral.
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 188
Registrován: stř 09. led 2008 18:25:05


Zpět na Vzkazy adminovi

cron