Hlavní strana Druhy vysavačů Recenze Testy Články Značky Kontakt FORUM-Diskuse
Hlavní strana > Druhy > Centrální vysavače

Centrální vysavačeCentrální vysavače

Co je to centrální vysavač? Je to vysavač, kde sací jednotka (tělo vysavače) je umístěná mimo váš byt a výstupní vzduch je vyvedený mimo dům!

Je to skoro totéž, jako by jste si postavili váš normální vysavač na chodník před dům a připojili k němu tak dlouhou hadici, aby vám vyšla do všech koutů bytu.

Centrální vysavače samozřejmě nepoužívají tak dlouhou hadici, ale vysavač (sací jednotka) je umístěný v provozní části domu, tj. ve sklepě nebo garáži a rozvod do celého domu je zajištěný plastovými trubkami ve zdi. Ty můžou být uvnitř potažené teflonovou vrstvičkou kvůli zmenšení odporu proudícího vzduchu, mají průměr 50 mm a jsou ukončené v místnostech spínací zásuvkou.

Rozvod centrální vysavače v domě

 

Způsob používání, příslušenství pro centrální vysavače

Hadice a příslušenství pro centrální vysavače (různé druhy hubic, kartáče, turboklepače, separátory aj.) vypadají stejně jako pro běžný vysavač a také se s tím stejně pracuje. Rozdíl je jen v délce hadice. Nejčastěji se prodávají hadice 9-10 m dlouhé, které zajistí, že vám stačí jedna zásuvka na jedno patro domu.

Pokud tedy chcete vysávat, zasunete konec hadice do zásuvky ve zdi a tím se automaticky vysavač zapne. K tomu slouží skryté kontakty v zásuvce. Někteří výrobci mají i další vypínač na rukojeti trubky, takže lze vysavač vypnout během uklízení bez vytahování hadice ze zásuvky.

Štěrbina pro kuchyněNa místa, jako je kuchyň nebo některé technické místnosti, je vhodné namontovat tzv. štěrbinu.

Je to podélný otvor těsně u země, opatřený nožním vypínačem. Po zapnutí lzte namést prach nebo jiné smetí před štěrbinu a ta jej nasaje. Je to vlastně náhrada lopatky a odpadkového koše.

Štěrbina nemusí být montovaná do zdi, lze ji zabudovat do nábytku, v kuchyni samozřejmě do kuchyňské linky. K systému je připojená skrytou pružnou hadicí.

 

Opačný konec - sací jednotka pro centrální vysavače

Sací jednotka je vlastně vysavač, který má upravený vstup a výstup pro připojení potrubí, je určený k montáži na zeď a má robustní konstrukci, která zajistí jeho spolehlivost i v náročných podmínkách. Centrální vysavače mají dva základní principy provední:

1. cyklonový - častější provedení. Vzduch je přivedený dovnitř tak, že dosáhne rychlé rotace a těžší částice postupně padají a zůstávají ve sběrné nádobě. Dál vzduch odchází do výstupu přes filtr, na kterém se zachytnou jemnější částice.

2. s filtrem - vzduch se nasává do spodní části a proudí přes základní filtr, kde se oddělí nečistoty. Po vypnutí vysavače nečistoty odpadnou do sběrné nádoby. Na výstupu mají tyto centrální vysavače opět dočisťovací filtr.

Dva druhy centrální vysavače

Spodní nádoba je snadno odnímatelná a prach se vysype. Někteří výrobci nabízí sběrnou nádobu se sáčkem, údajně lze 30 litrový sáček vyhodit až po dlouhé době jednoho roku. Vzhledem k tomu, co jsem viděl v praxi (viz fotografie dole), se mi to zdá přehnaně dlouhá doba.

Někteří výrobci nabízí i centrální vysavače s možností odsávání vody (např. mokrý úklid podlah).

Výstup ze sací jednotky je opatřený tlumičem - vypadá to jako široký váleček na výstupním potrubí. Slouží ke snížení hluku vysavače na výstupu.

 

Montáž centrálního vysavače

Příklad centrální vysavačeCentrální vysavač lze namontovat do každého domu, starého i nového. Rozvody se podobají odpadním trubkám a stejná je i montáž.

V první řadě si rozmyslete, kolik zásuvek a kde bude centrální vysavač mít . Standardní délka hadic bývá kolem devíti metrů plus tyč s hubicí a od toho se odvíjí umístění zásuvek. Zkuste si naplánovat co nejjednodušší trasu potrubí (minimální zatáčky a zlomy) a z toho místa si v každém patře ověřte, zda dosáhnete do všech koutů bytu.

  • Se zvětšující se délkou potrubí klesá sací výkon v místě zásuvky
  • Podle počtu zásuvek a délky potrubí se volí model (výkon) sací jednotky

K centrálním vysavačům se nabízí i delší hadice než zmíněných devět metrů, ale čím delší hadice, tím horší manipulace na podlaze v blízkosti zásuvky. Budete mít kolem sebe dlouhého a nezvladatelného hada. Majitel vysavače, který je na ukázce dole, uvádí jako lepší možnost mít hadici dělenou, např 6 + 3 metry s možností spojení a v místě zásuvky používat tu menší.

Trubky můžou být umístěné ve zdi (zejména v novostavbách se s tím už může počítat) a nebo se táhnout po omítce (v provozních místnostech). Případně se připevní na zeď a přikryjí sádrokartonem. Současne se kolem potrubí vede elektrický kabel k zásuvkám pro spínání vysavače. Používá se většinou 24 V.

Výstup z vysavače může být kdekoliv z domu ven. Pamatujte opět, že čím delší výstupní potrubí, tím menší proudění vzduchu a menší sací výkon. Z toho důvodu někteří výrobci dodávají výstupní potrubí s podstatně větším průměrem než jsou rozvody k zásuvkám.

 

Na kolik vás přijde pořízení centrálního vysavače

Na trhu je několik desítek výrobců s různou kvalitou a tedy i cenou. Porovnával jsem si ceny u nás dostupných centrálních vysavačů. Průměrná cena za sací jednotku je 15-20 tisíc Kč, příslušenství 3-5 tis. a rozvody podle typu domu také 3-5 tis. Kč. Je to opravdu velmi individuální, přesto raději počítejte s minimální částkou 25.000 Kč.

Rozvody si můžete udělat i sami, ale firmy většinou dávají při dodávce celého systému tak nízké ceny za montáž a materiál, že na tom neušetříte.

 

Centrální vysavače - výhody a nevýhody

  • veškerý vzduch jde z vysavače mimo dům, včetně jemného prachu, roztočů a dalších alergenů
  • při vysávání se můžete bavit nebo i telefonovat, hlučná je pouze sací jednotka a ta je umístěná mimo byt
  • robustní konstrukce a velká kapacita nádoby či sáčku postačí i na velký dům při minimální potřebě vysypávat prach z vysavače
  • jednoduchá obsluha bez manipulace s vysavačem, oceníte zejména při úklidu schodiště
  • vyšší pořizovací cena a potřeba malých stavebních úprav

 

Praktická ukázka centrálního vysavače

Jedná se o centrální vysavač Husky, pracující na principu cyklonového vysavače. Používá se necelých osm let v silně zatíženém prostředí (dva velcí chlupatí psi a kočka bývají i uvnitř, chodí se i v botech) rodinného domku na vesnici. Celou minirecenzi Husky najdete zde.

Související stránky:


Druhy vysavačů

Aktuality

22.11. Prodloužená záruka na vysavače až 5 let - jak a kde ji nabízí

9.11. Recenze vysavače Karcher - model určený pro domácnost VC 6300

16.4. Recenze na skutečně funkční bezsáčkový vysavač vyšší kategorie Philips FC 9264/01

15.11. Rozdíl mezi vysavačem Miele S4211 a novějším modelem S4212

22.10. Měření schopnosti zadržovat prach laserovým snímačem, výsledky zde


Vaše příběhy

Příběhy, které se vám staly a které se točí kolem vysavače. Ty s dobrým koncem i hlavně ty méně úšpěšné, které mohou být varováním pro ostatní.


Feed RSS kanál - nejnovější příspěvky z našeho Fóra do Vaší čtečky RSS



Z webu Vysavače ...
Nejčtenější strany